דברי הספד נאמרים על אדם לאחר פטירתו, לרוב בפני קהל. בדרך כלל נאמר ההספד בטקס הקבורה, או בטקסי האזכרה שנערכים לכבד את זכר המנוח. לעיתים מתפרסם ההספד בכתב. במהלך ההספד נהוג להזכיר תכונות אופי חיוביות של המנוח, חוויות משותפות משמעותיות וציוני דרך בחייו של המנוח.

הספד הוא אחד הטקסטים המורכבים והקשים שאתם נדרשים לכתוב ורבים מתקשים לרוב להתמודד עם התהליך הזה.

מספר נקודות חשובות בכתיבת הספד

  1. הספד הוא כל מה שהנפטר היה בשבילכם ולכן הוא יכול להיות ולעורר כל רגש אפשרי. הספד יכול להיות מרגש, עצוב, מצחיק או מלא בהשראה.
  2. כדאי שההספד יהיה קצר ותמציתי.
  3. זו הזדמנות לכתוב כל מה שעולה במחשבותיכם וליבכם. מי ומה הוא היה עבורכם? ספרו זאת לקהל. כך גם הם יוכלו להתחבר לאותו אדם שכה אהבתם. כדאי להשתמש בתכונות האופי של המנוח שיזכירו לעצמכם ולקהל מדוע כה התחברתם אליו. שתפו את הקהל בתחושותיכם עם היוודע דבר מותו. נסו להעביר לדף את המקום האישי שלכם. תופתעו לגלות עד כמה אנשים חשים שותפים לאותם רגשות ותחושות
  4. לכולנו קל יותר להתחבר לסיפורים. נסו להיזכר בסיפורים מצחיקים, מרגשים, עצובים ומעניינים המרכיבים את הזיכרון שיש לכם מהמנוח. מומלץ להזכיר סיפורים אותנטיים, אתגרים בחיי הנפטר, מעלותיו, ציוני דרך, סיפורי גבורה, הצלחות, חוויות משותפות, ההשראה ממנו ודברים שהוא העניק או הקריב למען המשפחה / החברים/ מדינה.
  5.  ניתן להוסיף להספד ציטוטים, משפטים ושירים שמזכירים לכם את המנוח או שנותנים עוד פרשנות וזווית לקשר שהיה ביניכם. במידה ובחרתם בשיר ניתן לקרוא חלק ממנו או להשמיע אותו. במידה ותרצו להשמיע את השיר וודאו עם המשפחה שישנם האמצעים המתאימים להשמעת שיר בצורה מכובדת וראויה.
  6. תכתבו נוסח שאתם שלמים איתו, כדי שלא תתחרטו בשלב יותר מאוחר
  7. כעת, לאחר שסיימתם לכתוב את כל מחשבותיכם על הדף תוכלו לצמצם את הדברים הפחות נחוצים ולהתמקד בפרטים היותר חשובים עבורכם.
  8. כדאי להביא עמכם עותק נוסף של ההספד על מנת להביא אותו למשפחה בסיום הטקס לזיכרון.
  9. מומלץ להתאמן על ההספד ולוודא שהוא אכן תואם את מה שרציתם לומר ושאתם קוראים אותו בצורה ברורה.
  10. מומלץ להדפיס את ההספד כך שגם אתם תצליחו לקרוא אותו בקלות וגם בני המשפחה שיקבלו אותם לקריאה מחודשת לאחר מכן.

עריכת הספד

ניתן להשתמש בתבניות של הספדים מוכנים לאבא, לאמא, למשפחה או לחבר כדי לקבל רעיונות והשראה. ניתן גם להיעזר באנשי מקצוע כדי לערוך הספד לפי דרישה אישית.

אנחנו כאן בשבילכם
 אנחנו כאן בשבילכם

הצוות של עד עדן נמצא כאן בשבילכם במיומנות ובסבלונות וילווה אותכם בכל הקשיים והסידורים בשעה קשה זו. אנחנו מיומנים וזמינים עבורכם

מצבות והנצחה
מצבות והנצחה
השכרת ציוד לשבעה
השכרת ציוד לשבעה
פרחים להלוויה
פרחים להלוויה
קייטרינג
קייטרינג
מודעות אבל
מודעות אבל
ליווי וסיוע
ליווי וסיוע
הנכם מוזמנים לבחור מהאתר את כל מה שיכול להקל עליכם בשעה קשה זו. בנוסף הנכם מוזמנים לשלוח לנו מייל ונשמח לעמוד לרשותכם. צוות עדן עד